Reeta Aarnio: Maan kätkemät
Reeta Aarnio: Veden vanki
Reeta Aarnio: Virvatulen vartijat
Joe Abercrombie: Ase itse
Joe Abercrombie: Best Served Cold
Joe Abercrombie: The Heroes
Daniel Abraham: An Autumn War
Daniel Abraham: Betrayal in Winter
Daniel Abraham: The Dragon's Path
Daniel Abraham: Leviathan Wept and Other stories
Daniel Abraham: The Price of Spring
Daniel Abraham: A Shadow in Summer
Richard Adams: Ruohometsän kansa
Poul Anderson: Tau nolla
Melissa Anelli: Harry, A History
Margaret Atwood: Herran tarhurit
Margaret Atwood: Orjattaresi
Margaret Atwood: Oryx ja Crake
Margaret Atwood: Penelopeia: Penelopen ja Odysseuksen myytti
Paolo Bacigalupi: The Alchemist
Paolo Bacigalupi: The Drowned Cities
Paolo Bacigalupi: Pump Six and Other Stories
Paolo Bacigalupi: Ship Breaker
Paolo Bacigalupi: The Windup Girl
Kage Baker: Dark Mondays
Kage Baker: The Graveyard Game
Kage Baker: The Hotel Under the Sand
Kage Baker: In the Garden of Iden
Kage Baker: Mendoza in Hollywood
Kage Baker: Nell Gwynne's Scarlet Spy
Kage Baker: Rude Mechanicals
Kage Baker: Sky Coyote
Kage Baker: The Women of Nell Gwynne's
J.G. Ballard: Uponnut maailma
Iain M. Banks: Muista Flebasta
Iain M. Banks: Pelaaja
Iain M. Banks: Use of Weapons
Peter S. Beagle: The Last Unicorn (Viimeinen yksisarvinen)
Lauren Beukes: Zoo City
Marion Zimmer Bradley: Avalonin usvat
Peter V. Brett: Brayan's Gold
Peter V. Brett: The Great Bazaar and other Stories
Tobias S. Buckell: The Executioness
Lois McMaster Bujold: Cryoburn
Jesse Bullington: The Sad Tale of the Brothers Grossbart
Edgar Rice Burroughs: A Princess of Mars
Octavia E. Butler: Aamunkoitto
Octavia E. Butler: Imago
Octavia E. Butler: Puolipäivän riitit
Pat Cadigan: Mielenpeli
Pat Cadigan: Mindplayers
Pat Cadigan: Patterns
Orson Scott Card: Ender's Game
Orson Scott Card: Ender's Shadow
Gail Carriger: Blameless
Gail Carriger: Changeless
Gail Carriger: Soulless
Blake Charlton: Spellwright
Suzy McKee Charnas: The Vampire Tapestry
Ted Chiang: The Lifecycle of Software Objects
John Christopher: Nälkäkuolema
Suzanne Collins: Mockingjay (Matkijanärhi)
Suzanne Collins: Nälkäpeli
Suzanne Collins: Nälkäpeli Vihan liekit
Susan Cooper: Kultakaapu, siniviitta
James S. A. Corey: Leviathan Wakes
Stephen Deas: The Adamantine Palace
Stephen Deas: The King of the Crags
Stephen Deas: The Order of the Scales
Stephen Deas: The Thief-Taker's Apprentice
Philip K. Dick: Hämärän vartija
David Anthony Durham: Acacia: The War with Mein
Carol Emshwiller: Carmen Dog
Jasper Fforde: The Eyre Affair
Lynn Flewelling: Glimpses
Eugie Foster: novellikokoelma
Neil Gaiman: Coraline varjojen talossa
Neil Gaiman: Hautausmaan poika
Neil Gaiman: Neverwhere - Maanalainen Lontoo
David Gemmell: Legenda
William Gibson: Neurovelho
Carolyn Ives Gilman: The Ice Owl
Charlotte Perkins Gilman: Herland
Dmitri Gluhovski: Metro 2033
Mira Grant: Countdown
Mira Grant: Deadline
Mira Grant: Feed
Barbara Hambly: Those Who Hunt the Night
Elizabeth Hand: The Maiden Flight of McCauley's Bellerophon
Harry Harrison: Tilaa! Tilaa!
M. John Harrison: Nova Swing
Robin Hobb: City of Dragons
Robin Hobb: Dragon Haven
Robin Hobb: The Dragon Keeper
Robin Hobb & Megan Lindholm: The Inheritance
Robert Holdstock: Alkumetsä
Nalo Hopkinson: Brown Girl in the Ring
Hugo-ehdokkaat 2010: Lyhyet novellit
Hugo-ehdokkaat 2011: Novellit
Hugo-ehdokkaat 2012: Novellit
Hugo-ehdokkaat 2010: Pitkät novellit
Hugo-ehdokkaat 2011: Pitkät novellit
Hugo-ehdokkaat 2012: Pitkät novellit
Douglas Hulick: Among Thieves
Anthony Huso: The Last Page
Kazuo Ishiguro: Ole luonani aina
Emmi Itäranta: Teemestarin kirja
N.K. Jemisin: The Hundred Thousand Kingdoms
Kij Johnson: The Man Who Bridged the Mist
Robert Jordan ja Brandon Sanderson: The Gathering Storm
Robert Jordan ja Brandon Sanderson: Towers of Midnight
Kirsten Imani Kasai: Ice Song
Kirsten Imani Kasai: Tattoo
Paul Kearney: The Mark of Ran
Paul Kearney: This Forsaken Earth
Paul Kearney: The Way to Babylon
Jasper Kent: Thirteen Years Later
Jasper Kent: Twelve
Mary Robinette Kowal: Kiss Me Twice
Nancy Kress: Act One
Ellen Kushner: The Golden Dreydl
Ellen Kushner: Swordspoint
Ellen Kushner: Thomas Riiminiekka
Geoffrey A. Landis: The Sultan of the Clouds
Ursula K. Le Guin: The Eye of the Heron
Ursula K. Le Guin: Four Ways to Forgiveness
Ursula K. Le Guin: Harhakaupunki
Ursula K. Le Guin: Kahdesti haarautuva puu
Ursula K. Le Guin: Lavinia
Ursula K. Le Guin: Maailma, vihreä metsä
Ursula K. Le Guin: Maanpakolaisten planeetta
Ursula K. Le Guin: Osattomien planeetta
Ursula K. Le Guin: Pimeyden vasen käsi
Ursula K. Le Guin: Pimeälipas ja muita kertomuksia
Ursula K. Le Guin: Rocannonin maailma
Ursula K. Le Guin ja Roger Dorband: Out Here
Ursula K. Le Guin: Sisämeren kalastaja
Ursula K. Le Guin: The Wild Girls Plus...
Ursula K. Le Guin: The Wind's Twelve Quarters
Stina Leicht: Of Blood and Honey
Simon Lelic: Laitos
Stanislaw Lem: Konekansan satuja ja tarinoita
Stanislaw Lem: Kyberias
Ken Liu: The Man Who Ended History: A Documentary
Karen Lord: Redemption in Indigo
George R.R. Martin: A Dance with Dragons
George R.R. Martin: Dying of the Light
George R.R. Martin: Fevre Dream
George R.R. Martin: A Game of Thrones: The Graphic Novel, volume one
George R.R. Martin: The Ice Dragon
George R.R. Martin: Nightflyers
George R.R. Martin: Songs the Dead Men Sing
George R.R. Martin: Tuf Voyaging
Richard Matheson: Olen legenda
Cormac McCarthy: Tie
Ian McDonald: The Dervish House
Ian McDonald: Kivi-paperi-sakset
Ian McDonald: Planesrunner
Ian McDonald: Vishnu at the Cat Circus
Maureen F. McHugh: After the Apocalypse
Patricia McKillip: Serren metsissä
Farah Mendlesohn: On Joanna Russ
China Miéville: The City & The City
Hope Mirrlees: Lud-in-the-Mist
Chelsea Monroe-Cassel & Sariann Lehrer: A Feast of Ice and Fire
Michael Moorcock: Breakfast in the Ruins
Michael Moorcock: Elric Melnibonélainen
Michael Moorcock: Katso ihmistä
Michael Moorcock: Legends from the End of Time
Michael Moorcock: Maailmantuskan soturi
Michael Moorcock: The Transformation of Miss Mavis Ming
Michael Moorcock: Viimeisten aikojen valtiaat
Michael Moorcock: Viimeisten aikojen valtiaat II: Outo kiihko
Michael Moorcock: Viimeisten aikojen valtiaat III: Laulun loppu
Richard Morgan: Musta mies
James Morrow: Shambling Towards Hiroshima
Mark Charan Newton: The Nights of Villjamur
Naomi Novik: Black Powder War
Naomi Novik: Jadevaltaistuin
Nnedi Okorafor: Who Fears Death
Mervyn Peake: Titus Groan
Pierre Pevel: Kardinaalin miekat
Tim Powers: Anubiksen portit I
Tim Powers: Anubiksen portit II
Tim Powers: Paheiden palatsi
Terry Pratchett: Valtio
Terry Pratchett ja Neil Gaiman: Hyviä enteitä
Cherie Priest: Boneshaker
Christopher Priest: Fuuga synkälle saarelle
Christopher Priest: The Islanders
Christopher Priest: The Prestige
Mary Louise Quijano: Once Upon Europa
Hannu Rajaniemi: Kvanttivaras
Philip Reeve: Kadotettu manner
Philip Reeve: Kävelevät koneet
Mike Resnick & Barry N. Malzberg: Business of Science Fiction
Alastair Reynolds: Thousandth Night & Minla's Flowers
Alastair Reynolds: Troika
M. Rickert: Holiday
M. Rickert: Map of Dreams
Ransom Riggs: Neiti Peregrinen koti eriskummallisille lapsille
Adam Roberts: I am Scrooge
Jane Rogers: The Testament of Jessie Lamb
Patrick Rothfuss: The Adventures of the Princess and Mr. Whiffle
Patrick Rothfuss: Tuulen nimi
Patrick Rothfuss: The Wise Man's Fear
J.K. Rowling: The Tales of Beedle the Bard
Andrzej Sapkowski: Kohtalon miekka
Andrzej Sapkowski: Viimeinen toivomus
Robert J. Sawyer: Wake
John Scalzi: The God Engines
Ken Scholes: Lamentation
Ken Scholes: Long Walks, Last Flights and Other Strange Journeys
Robert Silverberg: Kuningas Gilgameš
Dan Simmons: Hyperion
Dan Simmons: Hyperionin tuho
Rebecca Stott: Ghostwalk (Veden muisti)
Mari Strachan: Hiljaisuus soi H-mollissa
Charles Stross: Palimpsest
Jonathan Stroud: The Ring of Solomon
Michael J. Sullivan: Avempartha
Michael J. Sullivan: The Crown Conspiracy
Michael J. Sullivan: Nyphron Rising
Steph Swainston: Above the Snowline
Steph Swainston: Aika on lahjoista suurin
Steph Swainston: Kuolemattomien kaarti
Steph Swainston: Uusi maailma
Michael Swanwick: Hope in the Mist
Rachel Swirsky: The Lady Who Plucked Red Flowers Beneath the Queen's Window
Laini Taylor: The Blackbringer
Sheri S. Tepper: Portti naisten maahan
Lynne M. Thomas & Tara O'Shea: Chicks Dig Time Lords
Eldon Thompson: The Crimson Sword
Lavie Tidhar: The Bookman
Lavie Tidhar: Camera Obscura
Lavie Tidhar: Cloud Permutations
Lavie Tidhar: Gorel and the Pot-Bellied God
Lavie Tidhar: An Occupation of Angels
Lavie Tidhar: Osama
Ian Tregillis: Bitter Seeds
Steven Utley & Howard Waldrop: Custer's Last Jump
Catherynne M. Valente: Silently and Very Fast
Genevieve Valentine: Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti
Jack Vance: Avaruuden rosvot
Jack Vance: Ihmisen paluu
Jack Vance: This is me, Jack Vance
Jeff VanderMeer & S.J. Chambers: The Steampunk Bible
Ulla Viertola: Rautasynty
Jo Walton: Among Others
Jo Walton: Farthing
Kaaron Warren: Walking the Tree
T.H. White: The Book of Merlyn
T.H. White: The Candle in the Wind
T.H. White: The Ill-Made Knight
T.H. White: The Sword in the Stone
T.H. White: The Witch in the Wood
Liz Williams: Aavekauppiaan tytär
Tad Williams: Tailchaser's Song
Connie Willis: All About Emily
Connie Willis: All Clear
Connie Willis: All Seated on the Ground
Connie Willis: Bellwether
Connie Willis: Blackout
Connie Willis: D.A.
Connie Willis: Inside Job
Connie Willis: Miracle and Other Christmas Stories
Connie Willis: Remake
Connie Willis: To Say Nothing of the Dog
Connie Willis: Tuomiopäivän kirja
Connie Willis: Uncharted Territory
Robert Charles Wilson: Julian Comstock: A Story of 22nd-Century America
Gene Wolfe: Christmas Inn
Jane Yolen: Briar Rose
Roger Zelazny: Eye of Cat